Oly sokat hallani többektől, hogy bizonyos személyek (Moto és a blog szerkesztői, hozzászólói) valamilyen érdekcsoport vagy csoportok megbízásából tevékenykednek. De ha a tevékenység szó túl messzire mutatna, akkor inkább mondjuk úgy, hogy egyesek szerint mikor valaki leírja a véleményét, azt azért teszi, mert megbízták ezzel. Természetesen fizetségért, direkt módon egy cél elérése érdekében. Érdemes megnézni eme népszerű megbélyegzés mögött meghúzódó valószínűséget, realitást és egyáltalán a körülményeket. Jó okkal feltételezhető ugyanis, hogy aki ilyen és hasonló dolgot állít, az nem pusztán nincsen tisztában szavaival, nem csak szimplán idióta, hanem egyenesen nem is érdemes leállni vitázni vele.
Miről is van szó?
Menjünk végig pár lépésben, hogy milyen feltételek mellett valósulhat meg reálisan egy ilyen szintű együttműködés egy természetes személy és a hírszerzés vagy elhárítás között. Értem ezalatt az együttműködés alatt azt, hogy valaki az érdeklődési körének megfelelő blogot hoz létre, azt üzemelteti, folyamatosan feltölti tartalommal, azon közösséget épít és ápol. Hasonló témák mentén működő oldalak látogatója, aktív hozzászólója, saját oldalának és hitvallásának népszerűsítője. Extraként idevehetjük a közösségi oldalak és egyáltalán az internet valamennyi lehetőségének kimerítését a kívánt cél elérése érdekében. Itt el is érkeztünk az első fogós kérdéshez! Mi a cél?
A cél
Tegyük fel, hogy a célunk az, hogy lejárassunk egy másik weboldalt, annak szerkesztőjét és a körülötte kialakult légkört bomlasszuk, hiteltelennek állítsuk be és minden lehetséges módon gátoljuk céljainak elérésében. Az eredmény hosszútávon fog jelentkezni, ám az ellentevékenységnek napi szinten, folyamatosan kell zajlania. Mivel a céloldal az interneten működik, ezért az eszköztár is ki kell merítse az internet adta összes lehetőséget, válogatás nélkül. A következő lépésnél problémába ütközünk. Ki fogja mindezt végrehajtani?
A megbízott
Biztos vagyok benne, hogy minden James Bond-on edződött kislegény önként és dalolva ugrana, hogy kémet játsszon. Azonban az elméletünkben egy valós szervezet közvetlen megbízását vizsgáljuk, ezért akárki nem lehet alkalmas a szerepre. Milyen karaktereket keres elsősorban egy hírszerző ügynökség? Több séma létezik, de a kulcsszó: Profikat akarnak. Egy adott területen az illetőnek kiemelkedő teljesítmény kell produkálnia. Ez lehet múltbéli teljesítmény, vagy ennek a bizonyított képessége. Általában aki 4-5 nyelvet folyékonyan beszél, az már kimeríti ezt a kategóriát. Intelligenciája kellően magas és szorgalom tekintetében sem kis eredmény ilyen széles skálán kommunikálni. De ide tartozik bármilyen szakma profi művelése, a mérnököktől, a szerelőkön át, a takarítókig. Az informatikai tehetségekről nem is beszélve, de a határok tényleg végtelenek. A közhiedelemmel és a mozifilmekben látható képsorokkal ellentétben, a szolgálatok nem nagyon szeretik kiképezni az embereket. Természetesen alapképzést és egyéb specifikus képzéseket mindenki kap, de az illetőnek alapvetően MÁR rendelkeznie kell a kívánt tudással, képességgel és képesnek kell lennie annak azonnali használatára, a munkáltató igényeinek megfelelő módon.
A példánkhoz embert találni nem egyszerű megoldás. Mindenképpen felsőfokú végzettségű személyre van szükség. A kommunikáció sokrétűsége megkívánja a feddhetetlen formális és a végletekig trágár stílus közötti nagyon gyors váltást, a szituáció függvényében. A kiemelkedő informatikai tudás elengedhetetlen, hiszen az egész küldetés a világhálón zajlik. Kiváló elemző, értékelő képesség és gyors reakció szükséges minden körülmények között. A részletek embere kell legyen, aki minden apró mozzanatra figyel és két lépéssel a másik előtt jár. Figyel, vár, elemez, tervez, végrehajt, reagál és mindezt intenzíven, a monotonitást kiválóan kezelve, azt saját előnyére fordítva, lankadatlanul, éberen jár el minden körülmények között és csakis a cél érdekében. Nincs az életében semmilyen extrém befolyásoló tényező, ami eltéríti a munkavégzéstől akár fizikai, akár szellemi értelemben. A családi háttér, különösen a gyermekeseké, kizáró tényező, teljességgel elfogadhatatlan. Extrém állóképességgel rendelkezik és alapvetően kitartó jellem, aki rendszerekben gondolkodik. Jelentős előny, ha az illető nemzeti érzelmű vagy korábban annak vallotta magát. Kiváló kapcsolatteremtő képessége van, aktív, nyitott, kezdeményező személyiség. Képes vezetni, de jól megtalálja a helyét csoporton belül is. Egy ilyen ember és a háttér megszervezése, működtetése és mindezek folyamatos finanszírozása nem olcsó mulatság!
Költségek
Emberünk nem tartozhat a már meglévő humán erőforrás állományba. A felszerelése legyen teljesen új, előzmények nélküli. Egy induló informatikai csomagot 2 millió forint körüli összegért már be lehet szerezni. Ez nem tartalmaz semmilyen izraeli vagy tengerentúli gyártmányú hardveres támadó berendezést vagy más speciális, „titkos” technikát, pusztán a hétköznapi ember számára elérhető csúcstechnikai vívmányokat, ideértve a speciális biztonsági szoftvereket is. Ismerve a szolgálatok beszerzési eljárásait, bruttósítva ez az összeg többszöröződhet. A szélessávú internetkapcsolat biztosítása a kormányzati infrastruktúrából rendkívül praktikus lenne. Gyors és megbízható, gyakorlatilag 100%-os rendelkezésre állással. Azonban az installálási költségek és nehézségek miatt, maradni kell a lakossági hozzáférésnél. Emberünk bére és más havi költségek kerete olyan 800-900 ezer forint körül ingadozik mindenestől, ám bruttóban ez is már túl van a másfél millió forinton. Ebben még nincs benne az infrastruktúra időközbeni fejlesztése, a komfort költségek, prémiumok és az előre nem látható körülmények miatti extra kiadások. Biztonsági okokból szóljon a megbízás fél évre az eredmények függvényében, máris legalább 11 millió forintot legombolt a megbízó, gyakorlatilag a semmiért. Tudván, hogy fél év nem elég a teljes eredményhez, ha csak egy 2 éves periódust számolunk, ott járunk 38 millió forintnál és akkor még semmi extra kiadásunk nem volt. Ezzel bizony pedig -legyen szó bármilyen hírszerző vagy elhárító csoportról- el kell számolni valakinek. A bürokrácia ott is működik, ne gondolja senki, hogy csak mint a filmekben, hirtelen a semmiből lesz pénz. Indokok kellenek és ami még fontosabb: Ha nem akarja hirtelen pénz nélkül lelni magát az ember, akkor az eredményeknek jönniük kell!
Hatékonyság
A szituáció sajátja, hogy értékelni sokféleképpen lehet. Az értékelő fél szubjektivitása nagy fontossággal bír, de szerencsére azért vannak itt is objektíven mérhető és értékelhető pontok. A támadott weblap, szervezet kommunikációjában, retorikájában, mindennapi tevékenységében bekövetkező változások mérhetőek. A változó aktivitási mérleg is vezethető, az elvándorlás riportolható. Az ellentevékenységre érkezett reakciók naplózhatóak és a változások követhetőek. Ez idáig rendben is lenne. Azonban Postának se céljai nincsenek, sem pedig tevékenysége. Közösség is alig-alig van körülötte, moderátorai kényesen ügyelnek rá, hogy szétverjék a kialakuló kapcsolatokat. Így nincs mit tenni, egyszerűen értelmetlenné válik a küldetés. Az eredményekre ennyit költeni, ilyen sokat várni és ennyi munkaórát beleölni, egész egyszerűen nem hatékony megoldás. Ennek tizedéből vehető egy laza baleset, feléből megáll egy koncepciós per, de még a hétköznapi média is olcsóbban megvehető egy ellehetetlenítő hadjáratra, ami gyorsabb, szélesebb nyilvánosságot kap és végleges. Azaz bármelyik másik megoldás hatékonyabb! Lenne… Ha lenne értelme egyáltalán erről komolyan gondolkodni. Azonban az önjelölt kormányzó súlytalan és veszélytelen, sőt! A szolgálatok szekerét tolja uszító írásaival.
Ne gondolja senki, hogy akár külföldi, akár hazai szervezet csak úgy véletlenszerűen dobálgat pénzeket felügyelet és szigorú elvárások nélkül akárkinek. Senki nem fog 50 ezer forintért csúnyákat írni és senki nem is fizet ennyit ezért! Ugyanis a legfontosabb dolog marad el, amit az ember a pénzéért remél: Az eredmény! Senki nem akar eredmény nélkül költeni, ezért nem utalunk mi sem Postának, hiszen semmit nem tud érte felmutatni.
Összegzés
Röviden átfutva a korábban említett pontokon, megállapítható, hogy semmilyen logikus érv nem szól amellett, hogy bármi hasonló tevékenységbe beruházzon bármelyik titkosszolgálat. Ha a becsléseket figyelmen kívül is hagyjuk, a hatékonyság és az eredményesség miatt ez a vád puszta vagdalózásnak jó a szavakkal. Posta az ilyen buta titkosszolgálati megfigyelések vizionálásával próbál kölcsönözni magának némi hitelt és a fontosság látszatát. Az az ember pedig, aki ezt a fonalat megragadva kezd el ügynöközni másokat amiért másképpen gondolkoznak, más a véleményük, esetleg hatékonyabban kommunikálnak (gondolok itt a vicces montázsokra, vagy találékony szófordulatokra), az belesétál a Posta-csapdába és nevetségessé teszi magát. Innentől kezdve gyakorlatilag értelmetlen vele vitázni, mert mindenre ezt fogja felhozni, mint kifogást. Épeszű ember nem mond ilyet, hacsak nem így próbál behelyettesítő választ kreálni a másik tevékenységére. Az anonimitás kifürkészhetetlensége képes felőrölni a gyenge jellemű emberek idegeit. A velős odaszólások és célzott humor elég hatékony, a naprakészség pedig egyenesen kiakasztja az emberek többségét.
Elárulom a titkot! Nincs mögötte semmi csoda! Pusztán egy fűszert használunk. Egy fűszert, amivel a legfinomabb ételek is készülnek és az életünk mindennapjai is jobban telnek. Elég drága és ha kifogysz belőle, nem kapod meg a boltokban. A fűszer neve: Szenvedély! Ez hajt minket! A szenvedélyes elkötelezettség aziránt, hogy amit teszünk az helyes. A cél amiért ezt tesszük, érdemes rá és nem utolsósorban a sikerélmény ad óriási lendületet, amiből szinte nap mint nap jut bőven.
Áldás! :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése