2012. október 29., hétfő

Bringa kapitány tünetei rögeszmés személyiségzavarra utalnak

Kerestünk és találtunk. Az orvosi irodalom rögeszmés-kényszeres személyiségzavarnak (OCPD) nevezi azt a fajta betegséget, amelyben – véleményünk szerint - a folyamatosan gyalázkodó, és kóros elmére utaló gondolatmeneteket levezető szigetszentmiklósi férfi szenved. 

Cikkünket a tévedés lehetőségét nem kizárva írtuk, döntse el ki-ki maga, hogy orvoshoz kellene-e mennie posta irmának, vagy nem. 

A véleményalkotás megkönnyítéséhez böngészgettünk az ide vonatkozó szakirodalomban, s íme az eredmény. 

„Rögeszmés-kényszeres személyiségzavar (OCPD) 

A rögeszme állandóan visszatérő, tolakodó gondolat, amely gyakran agresszív vagy szexuális cselekedeteket sugall. (…) Bár a rögeszmés viselkedés része a szorongás kontrolljának, mindazonáltal sok feszültség marad a személyben. A rögeszme természete alapján lehet jelentős, vagy kevésbé jelentős, tehát az OCPD-s személyre nem húzható rá a „szervezett” sablon; lehet, hogy kaotikusan él, különösen, ha az OCPD mellett depresszió és/vagy szorongásos betegség is jelen van. 

A kényszer olyan visszatérő cselekedet, amelynek az egyén nem képes ellenállni, úgy érzi, hogy végeznie kell; rituális viselkedés. (…) A személyes és társas kapcsolatok gyakran jelentős terhelés alatt vannak, mert a szorongó OCPD-s személy ragaszkodik ahhoz, hogy ő az egyetlen, aki tudja, hogy mi a helyes. 

Az előrehaladott OCPD-s személyek cselekvései és hiedelmei sarkítottak. 

Az OCPD kezelése rendszerint magában foglalja a pszichoterápiát és az önsegítést. A gyógyszeres kezelés önmagában általában nem javasolt erre a személyiségzavarra, de a fluoxetine szedése elősegíti a kezelés sikerességét. Szorongás elleni gyógyszer csökkentheti a félelemérzést, míg az anti-depresszánsok enyhíthetik a frusztrációt. Enyhe nyugtató csökkentheti az alkoholfüggőséget, amennyiben ez fennáll.” 

Wikipédia

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése